Сайдекс для акваріуму

Сайдекс для акваріуму

Найбільшою проблемою акваріуміста завжди була та залишається боротьба з водоростями.

Головним чинником виникнення водоростей являється надлишок органіки та відсутність або мала кількість вищих рослин ( наяс, криптокорина, ротала, роголистник та ін.) або їх повільний ріст. Саме рослини поглинають з води органіку, СО2 та збагачують киснем.

Налічується велика кількість видів водоростей, та способи боротьби з різним видом різняться. Наприклад, коли виникає завелика кількість діатомових (скло акваріуму покривається зеленими крапками настільки що нічого не видно), варто зменшити інтенсивність світла. Однак зменшення світлового дня буде нагативно впливати і на ріст рослин в акваріумі.

!!! Тримайте сайдекс якомога далі від дітей та запобігайте його попаданню на слизові оболонки.

Універсальний спосіб боротьби

На сьогоднішній день найкращим універсальним засобом боротьби проти всіх видів водоростей, являється Сайдекс 2,5% ( глутаровий альдегід, пентандіаль). Він прекрасно справляється з чорною бородою, в’єтнамкою, оленячим рогом та іншими водоростями.

Однак не варто плутати розчини, які містять глутаровий альдегід, з засобами дезинфекції: Cidex OPA (Сайдекс ОПА, в основі ортофталевий альдегід), Глюдезив (глутаровий альдегид, ПАР, гліцерин, функціональні добавки). Вони не годяться для використання в акваріумі.

Механізм дії сайдексу (обережно, багато наукового)

Розчин глутарового альдегіду є прекрасним бактерицидним засобом. У результаті високої проникаючої здатності, глутаральдегід має високу ефективність проти стійких мікроорганізмів, водоростей, вірусів, грибів і бактерій. Механізм дії заснований на «зшиванні» білків в цитоплазмі клітин, на зовнішній стороні клітинної стінки і зниженні проникності клітин. Глутаровий альдегід вступає у взаємодію з аміногрупою білків клітинної стінки, з утворенням амінного місткового зв’язку. Це швидкодіючий біоцид (активність розвивається протягом 4-6 годин), неіоногенний, не утворює піни, ефективний з широкому діапазоні pH (зазвичай 6.5-9.0). Також губить бактерії і бактеріальні плівки, які зменшують кількість сульфатів. Сайдекс не завдає довгострокової шкоди екосистемі, тому що має короткий проміжок напіврозпаду, який в залежності від температури води становить 4-12 годин. Крім того, він не накопичується в організмі водних тварин і повністю біорозкладається в воді або грунті. [www.atsdr.cdc.gov/toxprofiles/tp208-c6.pdf; Colin Frayne. The Selection and Application of Nonoxidizing Biocides for Cooling Water Systems. Metro Group, New York, NY. 2001 www.awt.org/pub/015401ED-F59F-BB61-2DDD-B8D82CDF58A8].

Так як після розкладу сайдекс розпадається на CO2 та воду, він є додатковим джерелом СО2, який так необхідний для життя рослин.

Другим позитивним побічним ефектом для рослин є здатність сайдексу відновлювати залізо з 3-валентної форми в 2-валентну, яка набагато краще засвоюється рослинами.

Спосіб використання Сайдексу

Найкраще вносити Сайдекс зранку, при цьому посилити аерацію. Вночі рослини не фотосинтезують, а дихають і самі виділяють СО2, тому додаткове джерело нашкодить.

Окрім того, в денний час рН акваріуму, особливо з великою к-стю рослин та водоростей, зміщений в лужну сторону, тому сайдекс проявляє більш виражений альгіцидний ефект.

Дозування:

Ми знайшли чудову таблицю з дозуванням, яка була складена на основі відгуків багатьох акваріумістів. Таблиця з перекладом на українську, представлена нижче.

ПроблемаЖивністьДозування СайдексуРезультатДжерело відгуку
Чорна борода (Compsopogon coeruleus)Кардинали, неони, коридораси штреба, коридораси панда, равлики0.1-0.15 мл/л кожен день протягом 4 днівЗникла борода. Мешканці ціліwww.aqa.ru/forum/kak-vnosit-saydeks-296003-page2
Чорна борода (Compsopogon coeruleus)Неони0.2 мл/л кожен день протягом 2х днів, через два дні 10 мл/л 2 дні
Через 14 днів зникла борода. Мешканці ціліwww.aqa.ru/forum/kak-vnosit-saydeks-296003-page2
Чорна борода (Compsopogon coeruleus)—-0.1 мл/л щодня протягом 4 днівБорода припинила свій ріст та побліднішала, нитчаті водорості загинули, стінки не заростають, діатомові водорості гинуть. Вищі рослини, включаючи роголистник, ціліaquastatus.ru/viewtopic.php?f=210&t=4639
Чорна борода (Compsopogon coeruleus)неони, креветки, равлики, гурамі, гупі0.6 мл/л, одночасноБорода загинула, на листях криптокорини зявились дірки, валіснерія загинулаwww.youtube.com/watch?v=m9AFXEpdfzU
Ксенококус і Чорна борода (Compsopogon coeruleus)—-0.2 мл/л протягом 10 днів
На 16 день равлики хелени загинули, водорості загинули. Інші мешканці, рибки ціліwww.youtube.com/watch?v=A-QjSZZZb40
Чорна борода (Compsopogon coeruleus) та оленячий ріг (Compsopogon sp.) після лікування ихтиофтириоза костапуромравлики, гурамі мармурові, анциструси, птерогопліхт, акулячий балу0.17 мл/л кожного дня протягом 4 днівНа 11 день: Борода побліднішала, перетворилась у білий ворс і зникла. Постраждала Гігантська валіснерія, старі листя згнили з кінців. Коренева система не постраждала, з’явились нові ростки. Інші мешканці цілі.www.aqa.ru/forum/kak-vnosit-saydeks-296003-page2
Чорна борода (Compsopogon coeruleus) і нитчаті водоростіСкалярії0.1-0.15 мл/л, 3 рази в тижденьВаліснерія і водорості загинули. Анубіас, криптокорина, скалярії ціліwww.aqa.ru/forum/saydeks-v-akvariume-dobro-ili—zlo-224993-page1
Чорна борода (Compsopogon coeruleus) і синьо-зелені водоростіТетри, райдужні рибки0.2 мл/л протягом 13 днів (і раз в тиждень 50% підміна води)Риби перенесли добре. Ехінодоруси, амбулія, бокопа, кабомба, блікса не постраждали, стали краще рости. Чорна борода та синьо-зелені водорості загинули. Окремі листя апоногетона криспуса покрились коричневими плямами. Загинули старі листя валіснерії, молоді листя в гарному станіwww.akva-dv.ru
Чорна борода (Compsopogon coeruleus) через надлишок органіки та перенаселення акваріуму
Мечоносці, молінезії, креветки0.3 мл/л точкова зі шприца на водорості протягом 5 днівМешканці не постраждали. На 1 день водорості почервоніли, потім почали білішати і на 5 добу їх повністю общипали рибиvk.com/id48361693 www.youtube.com/watch?v=MsiaKpVGNvs

Також Сайдекс можна вносити для профілактики в концентрації 6-7мл на 100л щодня.

Наша порада:

Якщо ви маєте можливість пересадити живність в іншу ємність на час внесення Сайдексу, радимо скористатись. Все-таки Сайдекс токсична речовина і експериментувати зі здоров’ям живності не варто.

Будьте обережні з наступними рослинами

Роголистник, валіснерія, річія – це перші рослини, які можуть розчинитись після вненесення препарату. Криптокорина скидує листя, так як йде різка зміна параметрів води. Однак, вона не гине та швидко відрощує листя назад.

Ми переконались, що саме дозування більше аніж 30мл на 100л води може спричинити загибель деяких видів живності та рослин.

Чи можна обійтись без Сайдексу?

Наші рекомендації такі:

Коли ви помітили перші ознаки водоростей, намагайтесь для початку знайти причину їх виникнення.

Простимулюйте активний ріст рослин підмінами води, наявністю СО2 та добривами Єрмолаєва.

Чудовим безпечним способом видалення деяких видів водоростей можуть стати равлики Нерітіни (їдять діатомові водорості на стінках акваріума) та японські креветки-водоростеїди Амано (вживають всі види водоростей, окрім червоних). Саме ця живність не лише зможе ефективно боротись з водоростями, але і прикрашатиме ваш акваріум своїм екзотичним зовнішнім виглядом.

!!! Тримайте сайдекс якомога далі від дітей та запобігайте його попаданню на слизові оболонки.

Деяку інформацію взято зі статті http://aquavitro.org/2017/05/13/sajdeks-dlya-akvariuma-teoriya-praktika-i-otzyvy/

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.